Smart Manager - Advanced WooCommerce Bulk Edit & Inventory Management 8.63.0 - en to ja translation catalogue (918 entries)

en: % Completed
ja: 完成度

en: % completed
ja: 完成度

en: %1$d record%2$s deleted successfully!
ja: 1$d レコード%2$s が正常に削除されました！

en: %1$d record%2$s updated successfully!
ja: 1$d レコード%2$s が正常に更新されました！

en: %1$d record%2$s updated successfully! %3$s
ja: 1$dレコード%2$sが正常に更新されました！%3$s

en: %1$s: The %2$s process has stopped. Please review the Smart Manager dashboard to check the status.
ja: %1$s:%2$s プロセスが停止しました。スマート・マネージャ・ダッシュボードでステータスを確認してください。

en: %s to check Smart Manager Pro features/benefits and claim your discount.
ja: %sでSmart Manager Proの機能/特典を確認し、割引を申請してください。

en: , please leave us a
ja: をご記入ください。

en: 25% off
ja: 25％オフ

en: 25% off!
ja: 25%オフ！

[ctx: 5-star link title]
en: 5-star review
ja: 5つ星レビュー

en: <span class="sm_pricing_icon"> 🔥 </span> Go Pro
ja: <span class="sm_pricing_icon"> 🔥 </span>ゴー・プロ

en: <strong>Pro Version Installed</strong>. The #1 tool for WooCommerce inventory management, stock management, bulk edit, export, delete, duplicate...from one place using an Excel-like sheet editor.
ja: <strong>プロバージョンをインストール</strong>。WooCommerceの在庫管理、在庫管理、一括編集、エクスポート、削除、複製...をエクセルのようなシートエディタを使って一箇所で行うためのNo.1ツールです。

en: A required Smart Manager file is missing. Can't continue.
ja: 必要なSmart Managerファイルがありません。続行できません。

[ctx: AFWC Additional Form Fields field name]
en: AFWC Additional Form Fields
ja: AFWC 追加フォームフィールド

[ctx: AFWC Affiliate Form Contact field name]
en: AFWC Affiliate Form Contact
ja: AFWCアフィリエイトフォーム お問い合わせ

[ctx: AFWC Affiliate Form Description field name]
en: AFWC Affiliate Form Description
ja: AFWCアフィリエイトフォームの説明

[ctx: AFWC Affiliate Skype Handle field name]
en: AFWC Affiliate Skype Handle
ja: AFWCアフィリエイト スカイプハンドル

[ctx: AFWC Affiliate Tags field name]
en: AFWC Affiliate Tags
ja: AFWCアフィリエイトタグ

[ctx: AFWC Is Affiliate field name]
en: AFWC Is Affiliate
ja: AFWCはアフィリエイト

[ctx: AFWC Lifetime Customers field name]
en: AFWC Lifetime Customers
ja: AFWCの生涯顧客

[ctx: AFWC Parent Chain field name]
en: AFWC Parent Chain
ja: AFWC親チェーン

[ctx: AFWC PayPal Email field name]
en: AFWC PayPal Email
ja: AFWC PayPal Eメール

[ctx: AFWC Referral URL ID field name]
en: AFWC Referral URL ID
ja: AFWC紹介URL ID

en: Action
ja: アクション

en: Additional Description
ja: その他の説明

en: Address Billing Email
ja: 請求先メールアドレス

en: Address to look in
ja: 住所

en: Adjacent Buffering?
ja: 隣接バッファー？

en: Advanced Search
ja: 高度な検索

en: All
ja: すべて

en: All blocks being booked
ja: 全ブロック予約済み

en: All dates are...
ja: すべての日程は...

en: Allow
ja: 許可する

en: Allow Combination
ja: 組み合わせを許可する

en: Allow Free Shipping
ja: 送料無料

en: Allow free shipping
ja: 送料無料

en: Allow search engines to show this %1$s in search results?
ja: 検索エンジンがこの %1$s を検索結果に表示することを許可しますか？

en: Allow, but notify customer
ja: 許可するが、顧客に通知する

en: Allowed Emails
ja: 許可された電子メール

en: Allowed emails
ja: 許可された電子メール

en: Allowed user roles
ja: 許可されたユーザーの役割

en: An upgrade for Smart Manager Pro
ja: スマート・マネージャー・プロのアップグレード

en: Apart from WooCommerce post types like Products, Orders, Coupons, now you can manage %s. Be it Posts, Pages, Media, WordPress Users, etc. you can now manage everything using Smart Manager.
ja: 商品、注文、クーポンなどのWooCommerce投稿タイプとは別に、%sを管理できるようになりました。投稿、ページ、メディア、WordPressユーザーなど、スマートマネージャーを使ってすべてを管理できるようになりました。

en: Are you sure you want to stop the %s process? Click OK to stop.
ja: %sプロセスを停止してもよろしいですか？OKをクリックして停止してください。

en: Attributes
ja: 属性

en: Attributes: custom
ja: 属性：カスタム

en: Auto Generate Coupon
ja: クーポンの自動生成

en: Auto-updates are not available for this plugin.
ja: このプラグインでは自動更新は利用できません。

en: Automatically assigned
ja: 自動的に割り当てられる

en: Below are the lists of updates done:
ja: 以下は、行われたアップデートのリストである：

en: Biggest Time Saver
ja: 最大の時間節約

en: Billing
ja: 請求

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Billing Period
ja: 請求期間

en: Booked Product
ja: 予約商品

en: Booking Duration (Type)
ja: 予約期間（タイプ）

en: Booking Duration (Unit)
ja: 予約期間（単位）

en: Booking can be cancelled until
ja: 予約のキャンセルは

en: Booking can be cancelled until (Unit)
ja: 予約のキャンセルは (単位) まで可能です。

en: Booking duration
ja: 予約期間

en: Boost us with %1$s&#11088;&#11088;&#11088;&#11088;&#11088; &#128640;%2$s
ja: 1$s⭐⭐⭐ 🚀%2$s で私たちを後押ししてください。

en: Bulk Edit
ja: 一括編集

en: Bulk Edit - %1$s (only in %2$s)
ja: 一括編集 - %1$s (%2$s でのみ)

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: Line items
ja: ライン項目

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: add coupon
ja: クーポン追加

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: add product
ja: 製品を追加する

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy coupon from
ja: クーポンをコピーする

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy from
ja: コピー

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy product from
ja: コピー製品

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: remove coupon
ja: クーポン削除

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: remove product
ja: 製品削除

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce product attribute]
en: copy from
ja: コピー

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce shop order - order notes]
en: add to
ja: 追加する

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce shop order - order notes]
en: remove from
ja: 取り除く

en: Calculate unit prices automatically
ja: 単価の自動計算

en: Calendar always visible
ja: 常に表示されるカレンダー

en: Calendar display mode
ja: カレンダー表示モード

en: Can I import using Smart Manager?
ja: Smart Managerを使ってインポートできますか？

en: Can be cancelled?
ja: キャンセルは可能か？

en: Catalog Visibility
ja: カタログの可視性

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category group-of rules: Exclude
ja: カテゴリーのgroup-ofルール：除外

en: Check rules against...
ja: ルールの確認

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Click to copy
ja: クリックしてコピー

en: Click to upgrade.
ja: クリックしてアップグレードする。

[ctx: Column edit disable message]
en: This column edit has been disabled. Please contact store administrator for enabling the same.
ja: このカラムの編集は無効になっています。有効にするには、店舗管理者にお問い合わせください。

en: Completed
ja: 完成

en: Config Options
ja: 設定オプション

en: Cost of Good
ja: 商品代金

en: Count persons as bookings
ja: 予約人数

en: Coupon Code
ja: クーポンコード

en: Coupon Is Visible Storewide
ja: クーポンは全店舗で利用可能

en: Coupon Title Prefix
ja: クーポンタイトルのプレフィックス

en: Coupon Title Suffix
ja: クーポンタイトルの接尾辞

en: Coupon Validity
ja: クーポン有効期限

en: Coupon expiry date
ja: クーポン有効期限

en: Coupon expiry time
ja: クーポン有効期限

en: Coupon shareable link
ja: クーポン共有リンク

en: Customer defined blocks of
ja: 顧客定義のブロック

en: Customer provided note
ja: 顧客からのメモ

en: Customer selected
ja: お客様が選択

en: Date
ja: 日付

en: Day(s)
ja: 日

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete Records
ja: レコードの削除

en: Delete Tasks
ja: タスクの削除

en: Description
ja: 説明

en: Disable Email Restriction
ja: 電子メールの制限を無効にする

[ctx: Discount message conclusion]
en: and unlock even more features!
ja: そして、さらに多くの機能をアンロックする！

[ctx: Discount message introduction]
en: 60% off on 3-year and 25% off on annual plans
ja: 3年プランは60％オフ、年間プランは25％オフ

[ctx: Discount message introduction]
en: Claim your
ja: 請求する

[ctx: Discount message middle part]
en: hours
ja: 時間

[ctx: Discount message middle part]
en: to save additional
ja: さらに

en: Dismiss
ja: 解散

en: Display calendar on click
ja: クリックでカレンダーを表示

en: Display message
ja: 表示メッセージ

en: Do Not Allow
ja: 許可しない

en: Docs
ja: 資料

en: Docs & Support
ja: ドキュメント＆サポート

en: Duplicate Records
ja: 重複記録

en: Duplicated
ja: 重複

en: Edit
ja: 編集

en: Email already exists. Please enter another email.
ja: Eメールはすでに存在します。別のEメールを入力してください。

en: Email cannot be empty
ja: Eメールを空にすることはできません。

[ctx: Email heading for scheduled export]
en: Orders Export for %s
ja: %sの注文のエクスポート

en: Email id
ja: メールアドレス

en: Email message?
ja: 電子メールのメッセージ？

[ctx: Email subject for scheduled export]
en: Your Scheduled Orders Export from %1$s on %2$s Is Ready
ja: %2$s の %1$s からの予約注文のエクスポートの準備ができました。

en: Enable Calendar Range Picker?
ja: カレンダーの範囲選択機能を有効にしますか？

en: Enable Min Max Quantity
ja: 有効 最小 最大 数量

en: Enable person types
ja: 人のタイプを有効にする

en: Error
ja: エラー

en: Error:
ja: エラー：

en: Every 5 Seconds
ja: 5秒ごと

en: Exclude Attributes
ja: 属性の除外

en: Exclude categories
ja: カテゴリーを除く

en: Exclude products
ja: 除外製品

en: Exclude sale items
ja: セール品を除く

en: Expire After
ja: 有効期限

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Export CSV
ja: CSVエクスポート

en: Export CSV (only in %s)
ja: CSV をエクスポートします (%s のみ)。

en: External Url
ja: 外部URL

en: FAQ / Common Problems
ja: よくある質問

en: FAQ's
ja: よくある質問

en: Featured
ja: 特集

en: Featured Image
ja: 特集画像

en: Featured Image updated successfully
ja: 注目画像の更新に成功

en: Field
ja: フィールド

en: Filter / Search Records
ja: フィルター/レコード検索

en: Fixed blocks of
ja: 固定ブロック

en: Follow steps listed here: %s
ja: ここに記載されている手順に従ってください：%s

en: For new user only?
ja: 新規ユーザーのみですか？

en: Free Trial
ja: 無料トライアル

en: Get it at
ja: 入手先

en: Get started with Smart Manager
ja: Smart Managerを始める

en: Glad to have you onboard. We hope Smart Manager adds to your desired success 🏆
ja: ご搭乗いただきありがとうございます。Smart Managerが、あなたの望む成功に貢献することを願っています。

en: Group Id
ja: グループID

en: Group of...
ja: グループ...

en: Has persons
ja: 人がいる

en: Has resources
ja: リソースがある

en: Hey %1$s, grab your %2$s Halloween discount!
ja: おい、%1$s、%2$sのハロウィーン割引を手に入れろ！

en: Hey %1$s, you just unlocked %2$s on Smart Manager Pro!
ja: 1$s さん、Smart Manager Pro で %2$s のロックを解除しました！

en: Hey %1$s, you’ve just saved <strong>%2$s productive hours</strong> with Smart Manager! 🎉
ja: 1$s さん、Smart Manager で<strong>生産時間を %2$s</strong>節約しました！🎉

en: Hidden
ja: ヒドゥン

en: Hide this
ja: これを隠す

en: Hour(s)
ja: 時間

en: How do I upgrade a Lite version to a Pro version?
ja: Lite版をPro版にアップグレードするには？

en: How to add columns to Smart Manager dashboard?
ja: Smart Managerダッシュボードに列を追加するには？

en: How to manage any custom field of any custom plugin using Smart Manager?
ja: スマート・マネージャーを使ってカスタムプラグインのカスタムフィールドを管理するには？

en: I can't find a way to do X...
ja: Xをする方法が見つからない...。

en: I found another plugin for my needs
ja: 私のニーズに合った別のプラグインを見つけた

en: I only needed the plugin for a short period
ja: プラグインが必要だったのは短期間だけだった。

en: ID
ja: 身分証明書

en: If you like
ja: お好きなら

en: Important
ja: 重要

en: In Progress
ja: 進行中

en: In stock
ja: 在庫あり

en: In the meanwhile, you can use Smart Manager. But before using actions like
ja: その間、スマート・マネージャーを使うことができる。しかし

en: Index
ja: インデックス

en: Individual use only
ja: 個人使用のみ

en: Inline
ja: インライン

en: Inline Editing
ja: インライン編集

en: Is Pick Price of Product
ja: 製品のピック価格は？

en: It is a temporary deactivation. I am just debugging an issue.
ja: 一時的な機能停止だ。問題をデバッグしているところです。

en: Key
ja: キー

en: Kindly share what did not work for you / conflicting with which plugin so we can fix it...
ja: 何がうまくいかなかったのか、どのプラグインとコンフリクトしているのかを教えてください。

en: Know Smart Manager
ja: スマート・マネージャーを知る

en: LITE
ja: ライト

en: Label
ja: ラベル

en: LifterLMS Coupons
ja: LifterLMSクーポン

en: LifterLMS Orders
ja: LifterLMSのご注文

en: Make sure you are using %s of Smart Manager. If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce/WPeCommerce & Smart Manager. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us. If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
ja: Smart Managerの%sを使用していることを確認してください。それでも問題が解決しない場合、一時的にWooCommerce/WeCommerceとSmart Manager以外のすべてのプラグインを無効にしてください。それでも問題が解決しない場合は、弊社までご連絡ください。問題が解決した場合、他のプラグインを一つずつ再アクティブ化し、フィールドを再チェックして、どのプラグインがコンフリクトしているかを調べてください。

en: Manage your entire store from a single screen
ja: 1つの画面で店舗全体を管理

en: Max Quantity
ja: 最大数量

en: Max bookings per block
ja: 1ブロックあたりの最大予約数

en: Max discount
ja: 最大割引

en: Max persons
ja: 最大人数

en: Maximum Quantity
ja: 最大数量

en: Maximum block bookable
ja: 予約可能な最大ブロック

en: Maximum block bookable (Unit)
ja: 予約可能な最大ブロック（単位）

en: Maximum duration
ja: 最大持続時間

en: Maximum quantity
ja: 最大数量

en: Member since
ja: メンバー登録

en: Meta robots advanced
ja: 高度なメタロボット

en: Min Quantity
ja: 最小数量

en: Min persons
ja: 最小人数

en: Min/Max Rules
ja: 最小/最大ルール

en: Minimum Quantity
ja: 最小数量

en: Minimum block bookable
ja: 最低予約ブロック

en: Minimum block bookable (Unit)
ja: 予約可能な最小ブロック（単位）

en: Minimum duration
ja: 最短期間

en: Minimum quantity
ja: 最小数量

en: Minutes(s)
ja: 分

en: Month(s)
ja: 月

en: Multiply all costs by person count
ja: すべての費用に人数をかける

en: NOTE
ja: 注

en: Name
ja: 名称

en: Never expire
ja: 有効期限なし

[ctx: New stock value]
en: New Value
ja: 新しい価値

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No Archive
ja: アーカイブなし

en: No Follow
ja: フォローなし

en: No Image Index
ja: 画像インデックスなし

en: No Index
ja: インデックスなし

en: No Snippet
ja: スニペットなし

en: No shipping class
ja: 出荷クラスなし

en: None
ja: なし

en: On backorder
ja: バックオーダー中

en: Order Discount
ja: オーダー割引

en: Order Notes
ja: オーダーノート

en: Order rules: Do not count
ja: オーダールールカウントしない

en: Order rules: Exclude
ja: オーダールール除外する

en: Other
ja: その他

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: PRO
ja: プロ

en: Payment Methods
ja: 支払い方法

en: Please mention...
ja: どうぞ...

en: Please select an option
ja: オプションを選択してください

en: Price
ja: 価格

en: Pro
ja: プロ

en: Product
ja: 製品

en: Product Attributes
ja: 製品属性

en: Product Units
ja: 製品単位

en: Product categories
ja: 製品カテゴリー

[ctx: Product category]
en: Category
ja: カテゴリー

en: Products
ja: 製品紹介

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Qty
ja: 数量

en: Quantity
ja: 数量

en: Questions? Need Help?
ja: ご質問ですか？ヘルプが必要ですか？

en: Quick Feedback for Smart Manager plugin
ja: Smart Manager プラグインへのご意見

en: Rank Math SEO Score
ja: ランク数学SEOスコア

en: Records Updated
ja: 記録更新

en: Reduced Rate
ja: 割引料金

en: Regular Unit Price
ja: 通常単価

en: Request you to kindly de-activate and activate the Smart Manager plugin once and then have a recheck with the search functionality.
ja: お手数ですが、Smart Managerプラグインを一度無効にして有効にしてから、検索機能を再確認してください。

en: Require a buffer period of
ja: の緩衝期間を必要とする。

en: Requires confirmation?
ja: 確認が必要か？

en: Resources are...
ja: リソースは...

en: Restrict start and end days?
ja: 開始日と終了日を制限しますか？

en: Robots Meta
ja: ロボット・メタ

en: Sale Unit Price
ja: 販売単価

en: Scheduled
ja: 予定

en: Search results only
ja: 検索結果のみ

en: See how
ja: どうだ

en: Settings
ja: 設定

en: Shipping
ja: 送料

en: Shipping Address
ja: 配送先住所

en: Shipping methods
ja: 配送方法

en: Shipping only
ja: 発送のみ

en: Shop and search results
ja: ショップと検索結果

en: Shop only
ja: ショップのみ

en: Should search engines follow links on this %1$s?
ja: 検索エンジンはこの%1$sのリンクをたどるべきか？

en: Show/Hide & Sort Data Columns
ja: データ列の表示/非表示と並べ替え

en: Show/hide multiple data columns of your WooCommerce store data as per your requirements. Sort them in ascending or descending order. Smart Manager also gives you persistent state management.
ja: WooCommerceストアデータの複数のデータカラムを必要に応じて表示/非表示できます。昇順または降順でソートできます。Smart Managerは永続的な状態管理も提供します。

en: Sign-up Fee
ja: 登録料

en: Simply enter the keyword you wish to filter records in the “Simple Search” field at the top of the grid (%1$s). If you need to have a more specific search result, then you can switch to “%2$s“ and then search.
ja: グリッドの上部にある "Simple Search "フィールドに、レコードを絞り込みたいキーワードを入力するだけです（%1$s）。より具体的な検索結果が必要な場合は、「%2$s」に切り替えて検索することができます。

en: Site-wide default
ja: サイト全体のデフォルト

en: Skip & Deactivate
ja: スキップ＆無効化

en: Slug
ja: スラッグ

en: Smart Manager
ja: スマート・マネージャー

en: Smart Manager - Advanced WooCommerce Bulk Edit & Inventory Management
ja: Smart Manager - 高度なWooCommerce一括編集と在庫管理

en: Smart Manager has successfully completed
ja: スマート・マネージャーは成功裏に完了した

en: Smart Manager is a unique, revolutionary tool that gives you the power to <b>boost your productivity by 10x</b> in managing your <b>WooCommerce</b> store by using a <b>familiar, single page, spreadsheet like interface</b>.
ja: Smart Managerは、<b>使い慣れた1ページのスプレッドシートのようなインターフェイスを</b>使用することで、<b>WooCommerce</b>ストアの管理における<b>生産性を10倍向上さ</b>せるユニークで画期的なツールです。

en: Smart Manager is actively developed. If you can't find your favorite feature (or have a suggestion) %s. We'd love to hear from you.
ja: Smart Managerは活発に開発されています。お気に入りの機能が見つからない場合（またはご提案がある場合）、%s.ぜひご連絡ください。

en: Smart Manager is based on WooCommerce and WPeCommerce and the same e-commerce plugins sets the price/sales price of the variation parents automatically based on the price/sales price of its variations.
ja: Smart ManagerはWooCommerceとWPeCommerceに基づいており、同じeコマースプラグインは、そのバリエーションの価格/販売価格に基づいて自動的にバリエーションの親の価格/販売価格を設定します。

en: Smart Manager is empty?
ja: スマート・マネージャーは空ですか？

en: Smart Manager search functionality not working
ja: スマートマネージャーの検索機能が動作しない

en: Smart Manager will allow you to manage custom field of any other plugin.
ja: Smart Managerは他のプラグインのカスタムフィールドを管理することができます。

en: Standard
ja: スタンダード

en: Status
ja: ステータス

en: StoreApps
ja: ストアアップス

en: StoreApps Plugins
ja: StoreAppsプラグイン

en: Submit & Deactivate
ja: 提出と無効化

en: Submit a reason to deactivate
ja: 利用停止の理由を提出する

en: Submit your query
ja: お問い合わせ

en: Subscription Periods
ja: 購読期間

en: Subscription Price
ja: サブスクリプション価格

en: Subscription Trial Period
ja: サブスクリプション試用期間

en: Take a moment to let us know why you are deactivating
ja: 退会理由をお知らせください。

en: Tax
ja: 税金

en: Taxable
ja: 課税対象

en: Tel
ja: テル

en: Thank you for installing Smart Manager %s!
ja: Smart Manager %s をインストールしていただきありがとうございます！

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
ja: プラグインは素晴らしいが、サポートしていない特定の機能が必要だ。

en: The plugin is not working / not compatible with another plugin.
ja: プラグインが動作しない/他のプラグインと互換性がない。

en: The starting block only
ja: スターティングブロックのみ

en: This functionality has been disabled. Please contact store administrator for enabling the same.
ja: この機能は無効になっています。この機能を有効にするには、店舗管理者にお問い合わせください。

[ctx: Title for task]
en: Edited Stock
ja: 編集ストック

en: To show / hide columns in the Smart Manager, %s.
ja: スマート・マネージャで列の表示/非表示を切り替えるには、%s.

en: Total
ja: 合計

en: Trash
ja: ゴミ

en: Undo Tasks
ja: タスクの取り消し

en: Unit Price Units
ja: 単価 単位

en: Updated
ja: 更新

en: Updating variation parent price/sales price not working?
ja: バリエーションの親価格/販売価格の更新が機能しない？

en: Upgrade to Smart Manager Pro to save <strong>additional %1$s hours</strong> (minimum) and unlock all features. %2$s
ja: Smart Manager Proにアップグレードすると、<strong>さらに%1$s時間</strong>（最低<strong>）を</strong>節約し、すべての機能をアンロックできます。%2$s

en: Usage Limit Per Coupon
ja: クーポン1枚あたりの利用上限

[ctx: User message conclusion for saved production hours]
en: with Smart Manager! 🎉
ja: スマートマネージャーで🎉

[ctx: User message introduction for saved production hours]
en: production hours
ja: 生産時間

en: Validity Suffix
ja: 有効サフィックス

en: Value
ja: 価値

en: Variation Category group-of rules: Exclude
ja: バリエーションカテゴリのgroup-ofルール：除外

en: Variation Group of...
ja: バリエーション・グループ

en: Variation Maximum Quantity
ja: 最大数量

en: Variation Maximum quantity
ja: 変動 最大数量

en: Variation Minimum Quantity
ja: 最小数量

en: Variation Minimum quantity
ja: 最小数量

en: Variation Order rules: Do not count
ja: バリエーション オーダーのルールカウントしない

en: Variation Order rules: Exclude
ja: 変動注文のルール除外

en: View
ja: 表示

en: View our other WooCommerce plugins
ja: その他のWooCommerceプラグインを見る

en: What did you wanted to do in short period?
ja: 短い期間でやりたかったことは？

en: What is that plugin name?
ja: そのプラグインの名前は何ですか？

en: What specific feature you need?
ja: 具体的にどのような機能が必要ですか？

[ctx: WooCommerce post type label]
en: WooCommerce -
ja: WooCommerce

[ctx: WooCommerce product attributes list]
en: Custom product attribute
ja: カスタム製品属性

en: Yes
ja: はい

en: Yes - Deactivate
ja: はい - 無効にする

en: Yoast Focus Keyphrase
ja: ヨースト・フォーカス・キーフレーズ

en: Yoast Meta Description
ja: Yoastメタディスクリプション

en: Yoast Meta Keywords
ja: Yoastメタキーワード

en: Yoast Readability Score
ja: Yoast可読性スコア

en: Yoast SEO Score
ja: Yoast SEOスコア

en: Yoast SEO Title
ja: Yoast SEO タイトル

en: You can change / update multiple fields of the entire store OR for selected items by selecting multiple records and then click on Bulk Edit. %s.
ja: 複数のレコードを選択し、一括編集をクリックすることで、ストア全体または選択したアイテムの複数のフィールドを変更/更新することができます。%s.

en: You can export all the records OR filtered records (%s) by simply clicking on the Export CSV button at the bottom right of the grid.
ja: グリッドの右下にあるCSVエクスポートボタンをクリックするだけで、すべてのレコードまたはフィルタリングされたレコード（%s）をエクスポートできます。

en: You can quickly update your Products, Orders, Coupons and Posts from Smart Manager itself. This facilitates editing of multiple rows at a time instead of editing and saving each row separately, %s.
ja: Smart Manager自体から商品、注文、クーポン、投稿を素早く更新することができます。これにより、各行を個別に編集して保存する代わりに、一度に複数の行を編集することが容易になります。%s

en: You can simply select records you want to delete (check the header box if you want to delete all records) and click on the “Delete” icon. All the selected records will be deleted. You can even delete records by applying search filters. %s.
ja: 削除したいレコードを選択し（すべてのレコードを削除したい場合はヘッダーボックスをチェック）、「削除」アイコンをクリックするだけです。選択したレコードはすべて削除されます。検索フィルターを適用してレコードを削除することもできます。%s.

en: You cannot import using Smart Manager. Use import functionality of WooCommerce.
ja: Smart Managerを使用してインポートすることはできません。WooCommerceのインポート機能をご利用ください。

en: You saved <strong>%1$s</strong>! Upgrade to %2$s to save more <strong>%3$s</strong> and unlock undo.
ja: <strong>1$s を</strong>保存しました！2$sにアップグレードして、さらに<strong>%3$sを</strong>節約し、アンドゥを解除してください。

en: Zero Rate
ja: ゼロ・レート

[ctx: access privilege settings button]
en: Access Privilege Settings
ja: アクセス権限の設定

[ctx: access privilege settings description]
en: Manage dashboards access for user roles and users
ja: ユーザー・ロールおよびユーザーのダッシュボード・アクセス管理

[ctx: access privilege settings description]
en: Note: The privilege setting for a user email will always take precedence over a user role
ja: 注：ユーザーEメールの権限設定は、常にユーザーロールよりも優先されます。

[ctx: access privilege settings notification]
en: Privilege settings saved successfully!
ja: 特権設定が正常に保存されました！

[ctx: access privilege settings side pannel - modal title]
en: Privilege Settings
ja: 特権設定

[ctx: add attribute button for WooCommerce products]
en: Add
ja: 追加

[ctx: admin notice description for sku generation feature]
en: Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank SKUs during CSV import.
ja: CSVインポート時にSKUが空白のWooCommerce商品のSKUを自動的に生成します。

[ctx: admin notice instructions for sku generation feature]
en: Enable this by turning on the <strong>“Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import”</strong> setting in <strong>Settings > General Settings.</strong>
ja: <strong>設定 &gt; 一般設定の</strong> <strong>「CSVインポート時に空白の値を持つWooCommerce商品のSKUを自動的に生成する」</strong>設定をオンにすることで有効になります<strong>。</strong>

[ctx: admin notice title for sku generation feature]
en: New Feature Alert:
ja: 新機能のお知らせ：

[ctx: advanced search button]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: advanced search button]
en: Search
ja: 検索

[ctx: advanced search button title]
en: Search [ENTER]
ja: 検索 [ENTER］

[ctx: advanced search close button title]
en: Close [ESC]
ja: 閉じる [ESC］

[ctx: advanced search conditions]
en: %1$d condition%2$s
ja: 1$dの状態%2$s

[ctx: advanced search content]
en: When
ja: いつ

[ctx: advanced search content]
en: condition groups pass
ja: 条件グループ通過

[ctx: advanced search notice for custom views]
en: Conditions cannot be edited when using Custom Views
ja: カスタムビューを使用している場合、条件を編集することはできません。

[ctx: advanced search option]
en: at least one
ja: 少なくとも1つ

[ctx: advanced search save button]
en: Save
ja: セーブ

[ctx: advanced search save button title]
en: Save
ja: セーブ

en: any custom post type in WordPress
ja: WordPressの任意のカスタム投稿タイプ

en: available by default
ja: デフォルトで利用可能

[ctx: background process task params]
en: Background process task params
ja: バックグラウンド・プロセス・タスクのパラメータ

[ctx: banner content]
en: Get 50% off on Smart Manager Pro
ja: Smart Manager Proが50%オフ

[ctx: banner content]
en: Get 60% off on 3-year and 25% off on annual plans on Smart Manager Pro
ja: Smart Manager Proの3年プランが60%オフ、年間プランが25%オフ

[ctx: banner content]
en: Upgrade now and take your productivity to the next level!
ja: 今すぐアップグレードして、生産性を次のレベルに引き上げましょう！

[ctx: banner heading]
en: Limited Period Offer
ja: 期間限定キャンペーン

[ctx: batch handler memory exceed status]
en: Memory is exceeded for %s
ja: メモリが %s を超えています。

[ctx: batch handler params]
en: Batch handler params
ja: バッチハンドラーパラメータ

[ctx: batch handler time exceed status]
en: Time is exceeded for %s
ja: 時間が %s を超えました。

[ctx: batch handler update ids]
en: Batch handler update ids
ja: バッチハンドラ更新ID

[ctx: batch process]
en: No batch process params found
ja: バッチプロセスのパラメータが見つかりません

[ctx: bottom bar button]
en: Load More %s
ja: さらに %s をロードする

[ctx: bottom bar display name for tasks]
en: Tasks
ja: タスク

[ctx: bottom bar status]
en: %1$d %2$s loaded
ja: 1$d %2$s ロード

[ctx: bottom bar status]
en: %1$d of %2$d %3$s loaded
ja: 2$d %3$s の %1$d がロードされました。

[ctx: bottom bar status]
en: No %s Found
ja: %sが見つかりません

[ctx: bulk edit action]
en: copy from
ja: コピー

[ctx: bulk edit action]
en: copy from field
ja: フィールドからのコピー

[ctx: bulk edit action]
en: set to
ja: に設定する。

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: decrease by
ja: 減少

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: increase by
ja: 増加

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: set date to
ja: 設定日

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set date to
ja: 設定日

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set datetime to
ja: に設定する。

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set time to
ja: 時間を設定する

[ctx: bulk edit action - 'multiselect list' fields]
en: add to
ja: 追加する

[ctx: bulk edit action - 'multiselect list' fields]
en: remove from
ja: 取り除く

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: decrease by %
ja: 減少率

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: decrease by number
ja: 減少数

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: increase by %
ja: 増加率

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: increase by number
ja: 増加数

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: append
ja: アペンド

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: prepend
ja: プリペンド

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: search & replace
ja: 検索と置換

[ctx: bulk edit action - 'time' fields]
en: set time to
ja: 時間を設定する

[ctx: bulk edit action - date duration]
en: days
ja: 日

[ctx: bulk edit action - date duration]
en: months
ja: 月

[ctx: bulk edit action - date duration]
en: weeks
ja: 週間

[ctx: bulk edit action - date duration]
en: years
ja: 年

[ctx: bulk edit action - time duration]
en: hours
ja: 時間

[ctx: bulk edit action - time duration]
en: minutes
ja: 議事録

[ctx: bulk edit actions]
en: Actions
ja: 行動

[ctx: bulk edit actions]
en: Apply changes on
ja: 変更を適用する

[ctx: bulk edit button]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: bulk edit button]
en: Now
ja: 現在

[ctx: bulk edit button]
en: Schedule for later
ja: 後のスケジュール

[ctx: bulk edit button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: bulk edit button title]
en: Update
ja: 更新

[ctx: bulk edit close button title]
en: Close [ESC]
ja: 閉じる [ESC］

[ctx: bulk edit default action]
en: Select Action
ja: アクションを選択

[ctx: bulk edit default action for WooCommerce product attribute]
en: Select Attribute
ja: 属性を選択

[ctx: bulk edit default action for WooCommerce product category]
en: Select Action
ja: アクションを選択

[ctx: bulk edit field]
en: Select Field
ja: フィールドを選択

[ctx: bulk edit name field]
en: Enter name of saved action
ja: 保存したアクションの名前を入力

[ctx: bulk edit option]
en: All Items In Search Results
ja: 検索結果の全項目

[ctx: bulk edit option]
en: All Items In Store
ja: 店内全商品

[ctx: bulk edit option]
en: Selected Items
ja: 厳選アイテム

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: add to
ja: 追加する

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: remove from
ja: 取り除く

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: set to
ja: に設定する。

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product regular price]
en: set to sale price
ja: 販売価格に設定

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price
ja: 通常価格に設定

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price and decrease by %
ja: 通常価格に設定され、%減少する

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price and decrease by number
ja: 通常価格に設定し、数字で減らす

[ctx: bulk edit save button]
en: Confirm Save
ja: 保存を確認する

[ctx: bulk edit save button]
en: Save
ja: セーブ

[ctx: bulk edit saved actions]
en: Saved Actions
ja: 保存されたアクション

[ctx: bulk edit saved actions not found]
en: No saved actions found. Start adding actions below.
ja: 保存されたアクションが見つかりません。以下からアクションを追加してください。

[ctx: bulk update process]
en: Bulk update posts batch failed
ja: 投稿の一括更新に失敗しました

[ctx: button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: button]
en: Add Row
ja: 行を追加

[ctx: button]
en: Add a condition
ja: 条件を追加する

[ctx: button]
en: Add another group
ja: 別のグループを追加する

[ctx: button]
en: Add images to product gallery
ja: 製品ギャラリーに画像を追加

[ctx: button]
en: Add to gallery
ja: ギャラリーに追加

[ctx: button]
en: Bulk Edit
ja: 一括編集

[ctx: button]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: button]
en: Columns
ja: コラム

[ctx: button]
en: Create
ja: 作成

[ctx: button]
en: Custom Views
ja: カスタムビュー

[ctx: button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: button]
en: Duplicate
ja: 重複

[ctx: button]
en: Export CSV
ja: CSVエクスポート

[ctx: button]
en: Import CSV
ja: CSVインポート

[ctx: button]
en: No
ja: いいえ

[ctx: button]
en: Ok
ja: オッケー

[ctx: button]
en: Print Invoice
ja: 請求書の印刷

[ctx: button]
en: Remove this group
ja: このグループを削除する

[ctx: button]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: button]
en: Save
ja: セーブ

[ctx: button]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: button]
en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

[ctx: button]
en: Yes
ja: はい

[ctx: button for creating new bulk edit]
en: New
ja: 新しい

[ctx: button for selecting WooCommerce product attribute]
en: Select all
ja: すべて選択

[ctx: button for selecting WooCommerce product attribute]
en: Select none
ja: なしを選択

[ctx: checkbox for custom view access]
en: Public
ja: パブリック

[ctx: checkbox for displaying WooCommerce product variations]
en: Show Variations
ja: バリエーションを表示

[ctx: checkbox for displaying current dashboard tasks]
en: Show Tasks
ja: タスクの表示

[ctx: checkbox to save advanced search conditions]
en: Save Advanced Search conditions
ja: 高度な検索条件を保存する

[ctx: checkbox to save dashboard along with save columns]
en: Save dashboard along with save columns
ja: ダッシュボードの保存とカラムの保存

en: click here
ja: ここをクリック

[ctx: column manager button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: column manager button title]
en: Update [ENTER]
ja: 更新 [ENTER］

[ctx: column manager close button title]
en: Close [ESC]
ja: 閉じる [ESC］

[ctx: columns settings description]
en: Click %s to reset the Columns order to default.
ja: 列の順序をデフォルトに戻すには、%sをクリックします。

[ctx: columns settings description]
en: Drag the enabled columns to the right to disable them and vise-versa. Drag the columns top or bottom to rearrange their position in the grid.
ja: 有効な列を右にドラッグすると無効になり、その逆も同様です。列を上下にドラッグすると、グリッド内の位置が入れ替わります。

[ctx: columns settings description]
en: here
ja: これ

[ctx: columns settings searchbox heading]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: columns settings searchbox heading]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: comparison table features data]
en: Add or Delete Records
ja: レコードの追加と削除

[ctx: comparison table features data]
en: Advanced Search Using “AND” Filter
ja: AND "フィルタを使った高度な検索

[ctx: comparison table features data]
en: Advanced Search Using “OR” Filter
ja: OR "フィルタを使った高度な検索

[ctx: comparison table features data]
en: All Columns
ja: すべてのコラム

[ctx: comparison table features data]
en: Bulk Edit / Batch Update
ja: 一括編集／一括更新

[ctx: comparison table features data]
en: Buy Smart Manager Pro →
ja: スマート・マネージャー・プロを購入する

[ctx: comparison table features data]
en: Columns (Show / Hide / Sort)
ja: カラム（表示／非表示／並べ替え）

[ctx: comparison table features data]
en: Create Column Sets / Custom Views
ja: カラムセット／カスタムビューの作成

[ctx: comparison table features data]
en: Duplicate All Records In A Single Click
ja: ワンクリックで全レコードを複製

[ctx: comparison table features data]
en: Duplicate Single / Multiple Records
ja: 単一/複数レコードの重複

[ctx: comparison table features data]
en: Email, Phone, Video Calls
ja: 電子メール、電話、ビデオ通話

[ctx: comparison table features data]
en: Everything in Lite + WordPress Pages, Media, Users, SEO plugins, WooCommerce Subscriptions, Bookings, Memberships, Product Add-ons, Brands...
ja: Lite + WordPressページ、メディア、ユーザー、SEOプラグイン、WooCommerce購読、予約、会員、製品アドオン、ブランド...のすべて。

[ctx: comparison table features data]
en: Export All / Selected / Filtered Records As CSV
ja: 全レコード/選択レコード/フィルタリングされたレコードをCSVでエクスポート

[ctx: comparison table features data]
en: Import products CSV
ja: 製品CSVインポート

[ctx: comparison table features data]
en: Inline (Direct) editing
ja: インライン（直接）編集

[ctx: comparison table features data]
en: Manage Custom Taxonomies
ja: カスタムタクソノミーの管理

[ctx: comparison table features data]
en: Manage WordPress User Roles
ja: WordPressのユーザーロールを管理する

[ctx: comparison table features data]
en: Only WooCommerce Products Stock Columns
ja: WooCommerce商品在庫欄のみ

[ctx: comparison table features data]
en: Pricing
ja: 価格

[ctx: comparison table features data]
en: Print PDF Invoices
ja: PDF請求書の印刷

[ctx: comparison table features data]
en: Print Packing Slips For WooCommerce Orders In Bulk
ja: WooCommerceの注文にまとめて荷造り伝票を印刷する

[ctx: comparison table features data]
en: Rename Column Headers
ja: カラムヘッダー名の変更

[ctx: comparison table features data]
en: Saved Bulk Edits
ja: 保存された一括編集

[ctx: comparison table features data]
en: Saved Searches
ja: 保存された検索

[ctx: comparison table features data]
en: Schedule Bulk Edits
ja: 一括編集のスケジュール

[ctx: comparison table features data]
en: Scheduled CSV Exports for WooCommerce Orders
ja: WooCommerce注文のスケジュールされたCSVエクスポート

[ctx: comparison table features data]
en: Set to, Append, Prepend, Increase / Decrease by %, Increase / Decrease by number, Set datetime to, Set date to, Set time to, Upload images and many more...
ja: 日時の設定、日付の設定、時刻の設定、画像のアップロードなど。

[ctx: comparison table features data]
en: Simple Search
ja: 簡易検索

[ctx: comparison table features data]
en: Support
ja: サポート

[ctx: comparison table features data]
en: Supported Post Types
ja: 対応投稿タイプ

[ctx: comparison table features data]
en: Undo Inline & Bulk Edits
ja: インライン編集と一括編集の取り消し

[ctx: comparison table features data]
en: Unlimited
ja: 無制限

[ctx: comparison table features data]
en: Upto three records without saving
ja: 保存なしで3レコードまで

[ctx: comparison table features data]
en: User-role / user based dashboard restrictions
ja: ユーザー・ロール/ユーザー・ベースのダッシュボード制限

[ctx: comparison table features data]
en: View Customer Lifetime Value (LTV)
ja: 顧客生涯価値（LTV）を見る

[ctx: comparison table features data]
en: WooCommerce Product Stock Log (Product History)
ja: WooCommerce商品在庫ログ（商品履歴）

[ctx: comparison table features data]
en: WordPress Forum
ja: WordPressフォーラム

[ctx: comparison table features data]
en: WordPress Posts, WooCommerce Products, Product Variations, Orders, Coupons
ja: WordPress 投稿, WooCommerce 商品, 商品バリエーション, 注文, クーポン

[ctx: comparison table features data]
en: all custom post types and their custom fields
ja: すべてのカスタム投稿タイプとそのカスタムフィールド

[ctx: comparison table heading]
en: FEATURES
ja: 特徴

[ctx: comparison table heading]
en: LITE (FREE)
ja: LITE（無料）

[ctx: comparison table heading]
en: PRO
ja: プロ

en: completed successfully
ja: 無事終了

en: contact us
ja: お問い合わせ

[ctx: create view response message]
en: Required params missing.
ja: 必要なパラメータがありません。

[ctx: create view response message]
en: Saved action with this name already exists
ja: この名前で保存されたアクションはすでに存在します。

[ctx: create view response message]
en: View already exists. Please try another name
ja: ビューは既に存在します。別の名前を試してください。

[ctx: custom view button]
en: Create
ja: 作成

[ctx: custom view button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: custom view button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: dashboard display test]
en: Choose a dashboard where you want to apply this saved search.
ja: 保存された検索を適用するダッシュボードを選択します。

[ctx: dashboard option groups]
en: All post types
ja: すべての投稿タイプ

[ctx: dashboard option groups]
en: All taxonomies
ja: すべてのタクソノミ

[ctx: dashboard option groups]
en: Common post types
ja: 一般的な投稿タイプ

[ctx: dashboard option groups]
en: Common taxonomies
ja: 一般的なタクソノミ

[ctx: dashboard option groups]
en: Other post types
ja: その他の投稿タイプ

[ctx: dashboard option groups]
en: Other saved views
ja: その他の保存されたビュー

[ctx: dashboard option groups]
en: Other taxonomies
ja: その他のタクソノミ

[ctx: dashboard option groups]
en: Recently used views
ja: 最近使用されたビュー

[ctx: delete button]
en: Delete Permanently
ja: 永久削除

[ctx: delete button]
en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

[ctx: delete button for image type settings]
en: Remove image
ja: 画像を削除する

[ctx: delete permanently]
en: Delete records permanently failed
ja: レコードの永久削除に失敗

[ctx: delete process]
en: Delete process failed
ja: 削除処理に失敗

[ctx: delete task details]
en: No task detail ids found for deleting task details
ja: タスクの詳細を削除するためのタスク詳細 ID が見つかりません。

[ctx: delete tasks]
en: No task ids found for deleting tasks
ja: タスクを削除するためのタスクIDが見つかりません

[ctx: delete tasks button]
en: All Tasks
ja: すべてのタスク

[ctx: delete tasks button]
en: Selected Tasks
ja: 選択されたタスク

[ctx: delete view response message]
en: Required params missing.
ja: 必要なパラメータがありません。

[ctx: description]
en: Marking this view public will make it available to all users with access to Smart Manager.
ja: このビューをパブリックにマークすると、Smart Managerにアクセスできるすべてのユーザーが利用できるようになります。

[ctx: duplicate button]
en: All Items In Search Results
ja: 検索結果の全項目

[ctx: duplicate button]
en: Entire Store
ja: 店舗全体

[ctx: duplicate button]
en: Selected Records
ja: 主な記録

[ctx: duplicate process]
en: Duplicate process failed
ja: 重複処理に失敗

[ctx: error message]
en: Error in scheduling export, please try again later
ja: エクスポートのスケジューリングでエラーが発生しました。

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results
ja: 検索結果の全項目

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results - Stock Columns
ja: 検索結果の全項目 - 在庫コラム

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results - Visible Columns
ja: 検索結果の全項目 - 可視カラム

[ctx: export button]
en: Entire Store
ja: 店舗全体

[ctx: export button]
en: Entire Store - Stock Columns
ja: 店舗全体 - 在庫コラム

[ctx: export button]
en: Entire Store - Visible Columns
ja: 店舗全体 - 可視カラム

[ctx: export button]
en: Selected Records
ja: 主な記録

[ctx: export button]
en: Selected Records - Stock Columns
ja: 厳選レコード - 在庫コラム

[ctx: export button]
en: Selected Records - Visible Columns
ja: 選択されたレコード - 可視カラム

[ctx: export data model]
en: Export CSV: no data found
ja: CSVエクスポート: データが見つかりません

[ctx: export file data]
en: Export CSV: no file data found
ja: CSVエクスポート：ファイルデータが見つかりません

[ctx: export file data]
en: Export CSV: unable to create directory %s
ja: CSV をエクスポート: ディレクトリ %s を作成できません。

[ctx: footer content]
en: Our plugins are easy to use. We also have ample documentation. But whenever you need further assistance, you will get support from the same people who develop these plugins! We make sure you succeed!
ja: 私たちのプラグインは使いやすい。ドキュメントも充実しています。しかし、さらにサポートが必要なときはいつでも、これらのプラグインを開発している同じ人々からサポートを受けることができます！私たちはあなたの成功を保証します！

[ctx: footer content]
en: Rest assured that you will be well taken care of when you buy from StoreApps.
ja: StoreAppsで購入される場合は、十分なケアが受けられますのでご安心ください。

[ctx: footer content]
en: You’re buying from the best!
ja: あなたは最高のものを買っている！

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: 300k+ users, millions of downloads
ja: 30万人以上のユーザー、数百万ダウンロード

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: 40k+ customers
ja: 4万人以上の顧客

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Consistent 5 star review ratings
ja: 常に5つ星のレビュー評価

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Founded in 2011, one of the early Woo third party developers
ja: 2011年に設立され、初期のウー・サードパーティ・デベロッパーのひとつである。

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Official WooCommerce
ja: 公式WooCommerce

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Top selling plugins for marketing and store management
ja: マーケティングと店舗管理のためのトップセラー・プラグイン

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: WordPress
ja: ワードプレス

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: and GoDaddy partner
ja: とGoDaddyのパートナー

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: community contributor
ja: コミュニティ・コントリビューター

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: sponsor, speaker.
ja: スポンサー、スピーカー

[ctx: footer content - storeapps team image alt text]
en: StoreApps team is on your side
ja: StoreAppsチームはあなたの味方です

[ctx: footer content - trust badge alt text]
en: Friendly support from top quality developers
ja: 最高品質の開発者によるフレンドリーなサポート

[ctx: footer content - trust badge alt text]
en: Guaranteed Safe Checkout
ja: 安全なチェックアウトを保証

[ctx: footer heading]
en: Still hesitant? Buy with confidence – you’re in good hands
ja: まだ躊躇していますか？安心してお買い求めください。

en: for
ja: にとって

[ctx: gallery modal title]
en: Gallery Images
ja: ギャラリー画像

[ctx: get saved bulk edit response message]
en: Required params missing.
ja: 必要なパラメータがありません。

[ctx: go pro link]
en: Go Pro
ja: ゴー・プロ

[ctx: go pro link title]
en: Go Pro
ja: ゴー・プロ

[ctx: group content]
en: of the following conditions is true.
ja: 以下の条件のいずれかが真である。

[ctx: group title]
en: Restrict by user roles
ja: ユーザーの役割による制限

[ctx: group title]
en: Restrict by users
ja: ユーザーによる制限

en: in the background. You will be notified on
ja: をバックグラウンドで表示します。通知されるのは

[ctx: interval unit]
en: Days
ja: 日数

en: is available.
ja: が利用できる。

[ctx: label]
en: Email
ja: 電子メール

[ctx: label]
en: Export Interval
ja: 輸出間隔

[ctx: label]
en: Order Statuses
ja: 注文状況

[ctx: label]
en: Start Time
ja: 開始時間

en: latest version
ja: 最新版

[ctx: manage button for scheduled bulk edit actions]
en: Manage Scheduled Edits
ja: スケジュールされた編集の管理

[ctx: manage scheduled exports button]
en: Manage Scheduled Exports
ja: スケジュールされたエクスポートの管理

[ctx: modal close button title]
en: Close [ESC]
ja: 閉じる [ESC］

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to %1$s the %2$s?
ja: 本当に %1$s を %2$s にしたいのですか？

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to %s
ja: 本当に %s でいいのか？

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to %s?
ja: 本当に%sでいいのか？

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to duplicate the
ja: を本当に複製したいのか？

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to export the
ja: をエクスポートしてもよろしいですか？

[ctx: modal content]
en: Are you sure?
ja: 本当か？

[ctx: modal content]
en: Create a custom view to save selected columns from a dashboard. Use it for saved searches, giving specific columns access to other users, etc.
ja: ダッシュボードから選択した列を保存するカスタムビューを作成します。保存された検索、他のユーザーへの特定の列へのアクセス権付与などに使用します。

[ctx: modal content]
en: Do you really want to
ja: 本当にそうしたいのか？

[ctx: modal content]
en: Enter how many new %s(s) to create!
ja: 新しい %s(s) をいくつ作成するかを入力してください！

[ctx: modal content]
en: For managing %1$s, %2$s %3$s version
ja: 1$s を管理するために、%2$s %3$s バージョン

[ctx: modal content]
en: Note: Looking to
ja: 注：次のことを探している。

[ctx: modal content]
en: Pro
ja: プロ

[ctx: modal content]
en: This feature is available only in the %s version
ja: この機能は %s バージョンでのみ使用できます。

[ctx: modal content]
en: This will
ja: これは

[ctx: modal content]
en: This will duplicate only the records in posts, postmeta and related taxonomies.
ja: これは、投稿、postmeta、関連するタクソノミのレコードだけを複製します。

[ctx: modal content]
en: Upgrade to Pro
ja: プロへのアップグレード

[ctx: modal content]
en: You have unsaved changes. Are you sure you want to continue?
ja: 未保存の変更があります。本当に続けますか？

[ctx: modal content]
en: all
ja: すべて

[ctx: modal content]
en: all items in search results
ja: 検索結果のすべての項目

[ctx: modal content]
en: delete
ja: 削除

[ctx: modal content]
en: delete all
ja: すべて削除

[ctx: modal content]
en: permanently delete
ja: 永久削除

[ctx: modal content]
en: record
ja: 記録

[ctx: modal content]
en: records
ja: 記録

[ctx: modal content]
en: the current view. Are you sure you want to continue?
ja: をクリックしてください。本当に続けますか？

[ctx: modal content]
en: the records?
ja: レコードは？

[ctx: modal content]
en: the selected
ja: 選択された

[ctx: modal content]
en: trash
ja: ゴミ

[ctx: modal description]
en: If the CSV export link is unavailable, the file can be accessed directly from the
ja: CSVエクスポートリンクが利用できない場合は、以下のリンクから直接ファイルにアクセスできます。

[ctx: modal description]
en: Name the task for easier reference and future actions, especially for %s option. A pre-filled title has been suggested based on your changes.
ja: 特に %s オプションの場合、参照と今後のアクションを簡単にするためにタスクに名前を付けます。変更内容に基づいて、あらかじめ入力されたタイトルが提案されました。

[ctx: modal description]
en: Note:
ja: 注：

[ctx: modal description]
en: Notes:
ja: 注釈

[ctx: modal description]
en: Schedule Actions
ja: スケジュール・アクション

[ctx: modal description]
en: Schedule actions at your convenient date and time.
ja: ご都合の良い日時にアクションをスケジュール。

[ctx: modal description]
en: Scheduled actions follow timezone of your site. Avoid overlaps to prevent delays.
ja: スケジュールされたアクションは、サイトのタイムゾーンに従います。遅延を防ぐために重複を避けてください。

[ctx: modal description]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: modal description]
en: You can change/update multiple fields of the entire store OR for selected items using the Bulk Edit feature. Refer to this doc on %s or watch the video below.
ja: 一括編集機能を使用すると、ストア全体または選択したアイテムの複数のフィールドを変更/更新できます。%sのドキュメントを参照するか、以下のビデオをご覧ください。

[ctx: modal description]
en: You can export selected/all records OR filtered records (using Simple Search or Advanced Search) by simply clicking on the Export CSV button at the bottom right of the grid.
ja: グリッドの右下にあるCSVエクスポートボタンをクリックするだけで、選択したレコード/すべてのレコード、またはフィルタリングしたレコード（シンプル検索または詳細検索を使用）をエクスポートできます。

[ctx: modal description]
en: how to do bulk edit
ja: 一括編集の方法

[ctx: modal title]
en: (Only in %s)
ja: (%sでのみ)

[ctx: modal title]
en: Add %s(s)
ja: %sを追加

[ctx: modal title]
en: Attention!
ja: 注目してほしい！

[ctx: modal title]
en: Attribute
ja: 属性

[ctx: modal title]
en: Biggest Time Saver
ja: 最大の時間節約

[ctx: modal title]
en: Bulk Edit
ja: 一括編集

[ctx: modal title]
en: Custom Views
ja: カスタムビュー

[ctx: modal title]
en: Export CSV of
ja: CSVエクスポート

[ctx: modal title]
en: Note
ja: 注

[ctx: modal title]
en: Pro
ja: プロ

[ctx: modal title]
en: Schedule Bulk Edit
ja: スケジュール一括編集

[ctx: modal title]
en: Schedule For
ja: スケジュール

[ctx: modal title]
en: Task Title
ja: タスク・タイトル

[ctx: modal title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: modal title]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: move to trash process]
en: Move to trash failed
ja: ゴミ箱への移動は失敗

[ctx: name and email address of the user who created the task]
en: Author
ja: 著者

en: not-available by default
ja: デフォルトでは利用不可

[ctx: notifiacation]
en: You must select at least one option before saving
ja: 保存する前に、少なくとも1つのオプションを選択する必要があります。

[ctx: notification]
en: Bulk Edit saved action deleted successfully!
ja: 保存されたアクションの一括編集が正常に削除されました！

[ctx: notification]
en: Bulk Edit saved successfully!
ja: 一括編集が正常に保存されました！

[ctx: notification]
en: Comming soon
ja: 近日公開

[ctx: notification]
en: Custom Views available (Only in %s)
ja: カスタム・ビューを使用できます (%s のみ)。

[ctx: notification]
en: Duplicate Records (Only in %s)
ja: 重複レコード (%s でのみ)

[ctx: notification]
en: Enable
ja: 有効にする

[ctx: notification]
en: For editing more records upgrade to Pro
ja: より多くのレコードを編集するには、Proにアップグレードする

[ctx: notification]
en: Please edit a record
ja: レコードを編集してください

[ctx: notification]
en: Please enter user email
ja: ユーザーEメールを入力してください

[ctx: notification]
en: Please select a record
ja: レコードを選択してください

[ctx: notification]
en: Please select a task
ja: タスクを選択してください

[ctx: notification]
en: Please select your desired date & time for scheduling an action.
ja: ご希望の日時をお選びください。

[ctx: notification]
en: Pro
ja: プロ

[ctx: notification]
en: Saved Searches available (Only in %s)
ja: 保存された検索が利用可能 (%s でのみ)

[ctx: notification]
en: Settings saved successfully!
ja: 設定が正常に保存されました！

[ctx: notification]
en: To delete more than
ja: 以上を削除するには

[ctx: notification]
en: To permanently delete records
ja: レコードを永久に削除するには

[ctx: notification]
en: User Email
ja: ユーザーEメール

[ctx: notification]
en: View deleted successfully!
ja: 正常に削除されました！

[ctx: notification]
en: You have entered incorrect data in the highlighted cells.
ja: ハイライトされたセルに誤ったデータを入力しました。

[ctx: notification]
en: column if not enabled using
ja: カラムが有効でない場合は

[ctx: notification]
en: column show/hide functionality
ja: カラムの表示／非表示機能

[ctx: notification]
en: records at a time
ja: 一度に記録

[ctx: notification]
en: upgrade to Pro
ja: プロへのアップグレード

[ctx: old stock value]
en: Old Value
ja: 古い価値

[ctx: order edit link]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: order note]
en: %1$s (×%2$d)
ja: 1$s (×%2$d)

[ctx: order note]
en: Added line items: %s by Smart Manager
ja: 行項目の追加: %s by Smart Manager

[ctx: order note]
en: Copied items: %s from order #%d, by Smart Manager
ja: コピーされたアイテム: %s from order #%d, by Smart Manager

[ctx: order note]
en: Coupon applied: "%s", by Smart Manager
ja: クーポンが適用されました：「スマートマネージャーによる「%s

[ctx: order note]
en: Coupon removed: "%s", by Smart Manager
ja: クーポンが削除されました：%s"、スマート・マネージャーによる

[ctx: order note]
en: Deleted "%1$s" and adjusted stock (%2$s) by Smart Manager
ja: スマート・マネージャーにより"%1$s "が削除され、在庫(%2$s)が調整されました。

[ctx: order note]
en: Deleted "%s" by Smart Manager
ja: スマート・マネージャによって "%s" が削除されました。

[ctx: order note]
en: Fee: %s
ja: 料金: %s

[ctx: order note]
en: Note:  %1$s (Added by  %2$s on  %3$s)
ja: 注: %1$s (%3$s に %2$s が追加)

[ctx: order note]
en: Shipping method: %s
ja: 配送方法: %s

[ctx: parent id]
en: Parent ID
ja: 親のID

[ctx: placeholder]
en: Enter "|" separated values
ja: |" 区切りの値を入力

[ctx: placeholder]
en: Enter Attribute name...
ja: 属性名を入力

[ctx: placeholder]
en: Enter a value...
ja: 値を入力...

[ctx: placeholder]
en: Enter attribute name...
ja: 属性名を入力

[ctx: placeholder]
en: Enter email for CSV link
ja: CSVリンクのEメールを入力

[ctx: placeholder]
en: Enter value
ja: 値を入力

[ctx: placeholder]
en: Enter values...
ja: 値を入力...

[ctx: placeholder]
en: Give a name to this view
ja: このビューに名前を付ける

[ctx: placeholder]
en: Interval
ja: インターバル

[ctx: placeholder]
en: Leave blank to include all order statuses.
ja: すべての注文ステータスを含めるには空白のままにします。

[ctx: placeholder]
en: Name
ja: 名称

[ctx: placeholder]
en: Pipe (|) separate terms
ja: パイプ (|) 区切り記号

[ctx: placeholder]
en: Replace with...
ja: 交換...

[ctx: placeholder]
en: Search For Disabled Columns...
ja: 無効なコラムを検索...

[ctx: placeholder]
en: Search For Enabled Columns...
ja: 有効な列を検索...

[ctx: placeholder]
en: Search for...
ja: 検索...

[ctx: placeholder]
en: Search user
ja: 検索ユーザー

[ctx: placeholder]
en: Search user roles
ja: ユーザーの役割を検索

[ctx: placeholder]
en: Select %s
ja: %sを選択

[ctx: placeholder]
en: Select Coupon
ja: クーポン選択

[ctx: placeholder]
en: Select Dashboards
ja: ダッシュボードの選択

[ctx: placeholder]
en: Select Notes
ja: 備考を選択

[ctx: placeholder]
en: Select Product
ja: 製品を選択

[ctx: placeholder]
en: Select future date
ja: 将来の日付を選択

[ctx: placeholder]
en: Select terms
ja: 用語の選択

[ctx: placeholder]
en: Type to search...
ja: タイプして検索...

[ctx: position checkbox for WooCommerce product attributes]
en: Position:
ja: ポジション

[ctx: pricing license type]
en: 1 site (1 year)
ja: 1サイト（1年間）

[ctx: pricing license type]
en: 1 site (3 years)
ja: 1サイト（3年間）

[ctx: pricing license type]
en: 5 sites (Annual)
ja: 5サイト（年間）

[ctx: pricing page cta]
en: Select a Plan Now →
ja: 今すぐプランを選択する

[ctx: pricing table badge]
en: Best Seller
ja: ベストセラー

[ctx: pricing table badge]
en: Popular
ja: ポピュラー

[ctx: pricing table badge]
en: Trending
ja: トレンド

[ctx: pricing table cta text]
en: Buy Now →
ja: 今すぐ購入する

[ctx: pro features content]
en: Upgrade now to enjoy advanced capabilities, enhanced features, improved performance, and premium support on demand.
ja: 今すぐアップグレードして、高度な機能、強化された機能、向上したパフォーマンス、プレミアムサポートをオンデマンドでお楽しみください。

[ctx: pro features heading]
en: Smart Manager Pro: Packed with Tons of Powerful Features
ja: Smart Manager Pro：パワフルな機能が満載

[ctx: process name]
en: Bulk Edit
ja: 一括編集

[ctx: process name]
en: Bulk edit / Batch update
ja: 一括編集・一括更新

[ctx: process name]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: process name]
en: Delete All Records
ja: 全記録の削除

[ctx: process name]
en: Delete Tasks
ja: タスクの削除

[ctx: process name]
en: Duplicate Records
ja: 重複記録

[ctx: process name]
en: Inline Edit
ja: インライン編集

[ctx: process name]
en: Move to trash
ja: ゴミ箱へ移動

[ctx: process name]
en: Undo Tasks
ja: タスクの取り消し

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: Missing required CSV file data.
ja: CSVエクスポート：必要なCSVファイルデータがありません。

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: error in checking file type
ja: CSVエクスポート：ファイルタイプのチェックエラー

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: error in getting csv url
ja: CSVエクスポート: csv URL取得エラー

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: failed to insert attachment for file %s
ja: CSV 書き出し: ファイル %s の添付ファイルの挿入に失敗しました。

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: unable to write file to %s
ja: CSV 書き出し: %s にファイルを書き込めません。

[ctx: process title]
en: Edited %s
ja: 編集 %s

[ctx: product id]
en: Product ID
ja: プロダクトID

[ctx: product import csv modal content]
en: <strong>Note:</strong> Auto-generation of SKUs is enabled. Products with blank SKUs in your CSV will have SKUs automatically assigned during import.<br><br> To disable this, uncheck the <strong>“Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import”</strong>, setting under <strong>Settings > General Settings</strong>, then re-try the import.
ja: <strong>注：</strong>SKUの自動生成が有効になっています。CSVに空白のSKUがある商品は、インポート時にSKUが自動的に割り当てられます。<br><br> これを無効にするには、<strong>設定 &gt; 一般設定の</strong> <strong>「CSVインポート中に空白の値を持つWooCommerce商品のSKUを自動的に生成する」の</strong>チェックを外し、インポートを再試行してください。

[ctx: product stock log dashboard]
en: Product Stock Log
ja: 製品在庫ログ

[ctx: product stock log dashboard name]
en: Product Stock Log
ja: 製品在庫ログ

[ctx: product title]
en: Product Title
ja: 製品名

[ctx: product type]
en: Product Type
ja: 製品タイプ

[ctx: progressbar modal content]
en: Continue in background
ja: バックグラウンドで続ける

[ctx: progressbar modal content]
en: Initializing...
ja: 初期化中...

[ctx: progressbar modal title]
en: Bulk Edit
ja: 一括編集

[ctx: progressbar modal title]
en: Delete Records
ja: レコードの削除

[ctx: progressbar modal title]
en: Delete Tasks
ja: タスクの削除

[ctx: progressbar modal title]
en: Duplicate Records
ja: 重複記録

[ctx: progressbar modal title]
en: Please Wait
ja: お待ちください

[ctx: progressbar modal title]
en: Undo Tasks
ja: タスクの取り消し

[ctx: radio - bulk edit]
en: All
ja: すべて

en: rating. A huge thank you from StoreApps in advance!
ja: 評価StoreAppsからの感謝の気持ちを込めて！

en: request is running
ja: リクエスト実行中

[ctx: rule content]
en: This group is a "pass" when
ja: このグループは以下の場合に「パス」となる。

[ctx: rule option]
en: all
ja: すべて

[ctx: saved bulk edit close button]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: saved bulk edit error msg]
en: Name cannot be empty.
ja: 名前を空にすることはできない。

[ctx: saved search dashboards list modal title]
en: Select Dashboard
ja: ダッシュボードを選択

[ctx: saved searches option groups]
en: Saved searches
ja: 保存された検索

[ctx: schedule export button]
en: Schedule Export
ja: スケジュール・エクスポート

[ctx: scheduled export email content]
en: , please leave us a
ja: をご記入ください。

[ctx: scheduled export email content]
en: Best regards,
ja: よろしく、

[ctx: scheduled export email content]
en: Download CSV File
ja: CSVファイルダウンロード

[ctx: scheduled export email content]
en: Hi %s,
ja: %sさん、こんにちは、

[ctx: scheduled export email content]
en: If you have any questions or need help, feel free to reach out to our <a href="%s">support team</a>.
ja: ご質問やサポートが必要な場合は、お気軽に<a href="%s">サポートチームまで</a>ご連絡ください。

[ctx: scheduled export email content]
en: If you like
ja: お好きなら

[ctx: scheduled export email content]
en: Smart Manager
ja: スマート・マネージャー

[ctx: scheduled export email content]
en: The Smart Manager Team
ja: スマート・マネージャー・チーム

[ctx: scheduled export email content]
en: You can download your CSV file using the link below:
ja: CSVファイルは以下のリンクからダウンロードできます：

[ctx: scheduled export email content]
en: rating. A huge thank you from StoreApps in advance!
ja: 評価StoreAppsからの感謝の気持ちを込めて！

[ctx: scheduled export email message]
en: Smart Manager has successfully completed your scheduled orders export for <strong>%1$s</strong>  on <strong>%2$s</strong>.
ja: Smart Manager は<strong>%2$s</strong> で<strong>%1$s の</strong>予約注文のエクスポートを正常に完了しました。

[ctx: scheduled export email user display name]
en: there
ja: その

[ctx: search conditions]
en: %1$d condition%2$s
ja: 1$dの状態%2$s

[ctx: search switch notice for custom views]
en: Cannot switch search when using Custom Views
ja: カスタムビュー使用時に検索を切り替えられない

[ctx: search type]
en: %s Search
ja: %s検索

[ctx: search type]
en: Advanced
ja: 上級

[ctx: search type]
en: Simple
ja: シンプル

[ctx: section content]
en: Get your precious time back
ja: 貴重な時間を取り戻そう

[ctx: section content]
en: Say goodbye to frustration, stress, and calculation errors that keep piling up.
ja: イライラ、ストレス、計算ミスの積み重ねにサヨナラ。

[ctx: section content]
en: Stop opening each product to edit price, stock, category, description, and other data.
ja: 価格、在庫、カテゴリー、説明、その他のデータを編集するために各商品を開くのを止めます。

[ctx: section content]
en: Switch to Smart Manager Pro and spend your time wisely.
ja: Smart Manager Proに切り替えて、賢く時間を使いましょう。

[ctx: section heading]
en: 60 hours of work = 6 minutes with Smart Manager Pro
ja: 60時間の作業＝Smart Manager Proで6分

en: see how
ja: 様子を見る

[ctx: select group title]
en: All Post Types
ja: すべての投稿タイプ

[ctx: select group title]
en: All Taxonomies
ja: すべてのタクソノミ

[ctx: select group title]
en: All saved views
ja: すべての保存されたビュー

[ctx: select group title]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: select group title]
en: Other
ja: その他

[ctx: select group title]
en: WooCommerce
ja: ウーコマース

[ctx: select options - operator for 'dropdown' data type fields]
en: is
ja: は

[ctx: select options - operator for 'dropdown' data type fields]
en: is not
ja: ではない

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: any of
ja: いずれか

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: contains
ja: を含む

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: ends with
ja: で終わる。

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: is
ja: は

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: is not
ja: ではない

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not any of
ja: どれも

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not contains
ja: 含まない

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not ends with
ja: で終わらない。

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not starts with
ja: で始まらない。

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: starts with
ja: で始まる。

[ctx: setting label]
en: Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import
ja: CSVインポート時に空白の値を持つWooCommerce商品のSKUを自動的に生成します。

[ctx: settings button]
en: General settings
ja: 一般設定

[ctx: settings button]
en: Save
ja: セーブ

[ctx: settings button title]
en: Save [ENTER]
ja: 保存 [ENTER］

[ctx: settings close button title]
en: Close [ESC]
ja: 閉じる [ESC］

[ctx: side panel - modal title]
en: Column Manager - Show/Hide Columns
ja: カラムマネージャー - カラムの表示/非表示

[ctx: side pannel - modal title]
en: Advanced Search
ja: 高度な検索

[ctx: side pannel - modal title]
en: Bulk Edit
ja: 一括編集

[ctx: side pannel - modal title]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: simple search notice for custom views]
en: Search string cannot be edited when using Custom Views
ja: カスタムビューの使用時に検索文字列を編集できない

[ctx: success notification]
en: Bulk Edit action scheduled successfully. Check all your scheduled actions <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
ja: 一括編集アクションが正常にスケジュールされました。スケジュールされたすべてのアクションを<a target='_blank' href='%s'>ここで</a>確認してください。

[ctx: success notification]
en: Export scheduled successfully. Check all your scheduled export actions <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
ja: エクスポートが正常にスケジュールされました。スケジュールされたすべてのエクスポートアクションを<a target='_blank' href='%s'>ここで</a>確認してください。

[ctx: task completed date]
en: Date
ja: 日付

[ctx: task id]
en: Task ID
ja: タスクID

[ctx: task status]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: task type]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: task update params]
en: No params found for updating task
ja: タスクを更新するためのパラメータが見つかりません。

[ctx: testimonial content]
en: I've got over 200 products and dreaded managing them one by one. Smart Manager Pro plugin lets me do this so much quicker, probably 20 or 30 times quicker. It is an absolutely invaluable tool.
ja: 私は200以上の商品を持っていますが、ひとつひとつ管理するのが大変でした。Smart Manager Proプラグインを使えば、20倍も30倍も早く管理できます。本当に貴重なツールです。

[ctx: testimonial content]
en: The plugin has saved me HOURS (maybe even days) of work! It
ja: このプラグインのおかげで何時間も（もしかしたら何日も）仕事をしなくて済むようになった！それは

[ctx: testimonial content]
en: The plugin is absolutely worth it. Never again without Smart Manager.
ja: このプラグインにはそれだけの価値があります。Smart Managerなしには、二度とこのプラグインは使えません。

[ctx: testimonial content]
en: The support team is fantastic too. Totally worth purchasing the premium version.
ja: サポートチームも素晴らしい。プレミアムバージョンを購入する価値があります。

[ctx: testimonial content]
en: We recommend Smart Manager Pro to everyone who is looking for an
ja: Smart Manager Proをお探しのすべての方にお勧めします。

[ctx: testimonial content]
en: What really sold me on Smart Manager Pro was Bulk Edit. My assistant does not have to do any complex math now (earlier, I always feared she would make mistakes)! With Smart Manager, she has more free time at hand, so I asked her to set up auto responder emails. The response was phenomenal. Repeat sales were up by 19.5%.
ja: Smart Manager Proの魅力は、一括編集です。私のアシスタントは、複雑な計算をする必要がなくなりました（以前は、彼女がミスをするのではないかといつも心配していました）！Smart Managerのおかげで、彼女の自由な時間が増えたので、自動返信メールの設定をお願いしました。反響は驚異的でした。リピートセールスは19.5％増加しました。

[ctx: testimonial content]
en: extremely multi-functional store manager
ja: 極めて多機能な店長

[ctx: testimonial content]
en: makes tedious tasks really simple and quick
ja: 面倒な作業を簡単かつ迅速に

[ctx: testimonial content alt text]
en: Premium Top Rated WooCommerce Plugin
ja: プレミアムWooCommerceプラグイン

[ctx: testimonial customer name]
en: Acrom
ja: アクロム

[ctx: testimonial customer name]
en: Brian Batcher
ja: ブライアン・バッチャー

[ctx: testimonial customer name]
en: Jeff Smith
ja: ジェフ・スミス

[ctx: testimonial customer name]
en: The BBCream Girl
ja: BBCreamガール

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: Acrom
ja: アクロム

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: Brian Batcher
ja: ブライアン・バッチャー

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: Jeff
ja: ジェフ

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: The BBCream Girl
ja: BBCreamガール

[ctx: testimonial heading]
en: "20 or 30 times quicker store management"
ja: "20倍も30倍も迅速な店舗管理"

[ctx: testimonial heading]
en: "A whole afternoon’s work in seconds"
ja: 「午後の仕事が数秒で終わる

[ctx: testimonial heading]
en: "This is a life-saver!"
ja: "これは命の恩人だ！"

[ctx: testimonial heading]
en: I would happily pay five times for this product!
ja: 私はこの製品に5倍払ってもいいと思う！

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: , Smart Manager is your solution.
ja: スマート・マネージャーがその解決策です。

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 1 min (Search & Delete)
ja: 1分（検索と削除）

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 1 min (Search & Edit)
ja: 1分（検索＆編集）

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 2 mins (Bulk edit)
ja: 2分（一括編集）

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 2 mins (Duplicate)
ja: 2分（重複）

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 30 seconds (Inline edit)
ja: 30秒（インライン編集）

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: And it's not just products –
ja: そして、それは製品だけではない。

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: Experience a 10x productivity boost and massive time-savings with Smart Manager Pro!
ja: Smart Manager Proで生産性を10倍に高め、時間を大幅に節約しましょう！

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: Reclaim precious time.
ja: 貴重な時間を取り戻す。

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: more freedom and fulfillment
ja: より多くの自由と充実感

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: save time in editing orders, coupons, blog posts, users, WordPress post types, WordPress taxonomies and more.
ja: 注文、クーポン、ブログ記事、ユーザー、WordPress投稿タイプ、WordPressタクソノミなどの編集時間を節約できます。

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: to nurture your business and cherish moments with loved ones. If you're ready for a life with
ja: ビジネスを育て、愛する人との時間を大切にする。もしあなたが

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: ≈ 6 minutes
ja: ≈ 6分

[ctx: time spent using smart manager section heading]
en: Using Smart Manager
ja: スマートマネージャーの使用

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Add one new product or edit details → 3 mins
ja: 新規商品の追加または詳細の編集 → 3分

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Create 1000s of duplicates → 3 hours – 30 hours
ja: 1000個の複製を作成 → 3時間～30時間

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Open and edit 1000s of products one-by-one → 3 hours – 30 hours
ja: 1,000以上の製品を1つずつ開いて編集 → 3時間～30時間

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Search and delete products → 3 mins
ja: 商品の検索と削除 → 3分

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Search any record to make edits → 3 mins
ja: 任意のレコードを検索して編集 → 3分

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Total ≈ 6 hours – 60 hours
ja: 合計≒6時間～60時間

[ctx: time spent using traditional way section heading]
en: Mundane store tasks without using Smart Manager
ja: Smart Managerを使用しない、ありふれた店舗業務

[ctx: title placeholder]
en: Enter desired title here...
ja: 希望するタイトルをここに入力...

[ctx: tooltip]
en: (Click to sort)
ja: (クリックで並べ替え）

[ctx: tooltip]
en: Access Privilege settings
ja: アクセス権限の設定

[ctx: tooltip]
en: Add Row
ja: 行を追加

[ctx: tooltip]
en: Bulk Edit
ja: 一括編集

[ctx: tooltip]
en: Click to add/edit condition
ja: クリックして条件を追加／編集する

[ctx: tooltip]
en: Custom Views
ja: カスタムビュー

[ctx: tooltip]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: tooltip]
en: Docs
ja: 資料

[ctx: tooltip]
en: Duplicate
ja: 重複

[ctx: tooltip]
en: For more than one values, use pipe (|) as delimiter
ja: 複数の値を指定する場合は、区切り文字としてパイプ (|) を使用します。

[ctx: tooltip]
en: General settings
ja: 一般設定

[ctx: tooltip]
en: Import CSV
ja: CSVインポート

[ctx: tooltip]
en: Load more records
ja: より多くの記録を読み込む

[ctx: tooltip]
en: Print Invoice
ja: 請求書の印刷

[ctx: tooltip]
en: Remove gallery image
ja: ギャラリー画像を削除する

[ctx: tooltip]
en: Save
ja: セーブ

[ctx: tooltip]
en: Show / Hide Columns
ja: カラムの表示/非表示

[ctx: tooltip]
en: Switch to %s
ja: %sに切り替える

[ctx: tooltip]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: undo button]
en: All Tasks
ja: すべてのタスク

[ctx: undo button]
en: Selected Tasks
ja: 選択されたタスク

[ctx: undo process args]
en: Undo process args
ja: プロセスの引数を元に戻す

[ctx: update status]
en: %s failed
ja: %sは失敗しました。

[ctx: update view response message]
en: Required params missing.
ja: 必要なパラメータがありません。

[ctx: use for variations option for WooCommerce product attributes]
en: Used for variations
ja: バリエーションに使用

[ctx: user name in bulk edit email content]
en: Hi %s,
ja: %sさん、こんにちは、

en: using Simple Search” or Advanced Search
ja: 簡易検索」または「詳細検索」を使用

[ctx: validation message]
en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なEメールアドレスを入力してください。

[ctx: validation message]
en: Please select a start time.
ja: 開始時間を選択してください。

[ctx: validation message]
en: Please select an export interval.
ja: エクスポート間隔を選択してください。

[ctx: validation message]
en: Start time must be at least 2 hours from now.
ja: 開始時間は少なくとも今から2時間後でなければならない。

[ctx: variations enabled column for advanced search]
en: Variations Enabled
ja: 有効なバリエーション

[ctx: visibility option for WooCommerce product attributes]
en: Visible on the product page
ja: 商品ページに表示

en: when it is completed.
ja: それが完了したら

en: you will have to wait for the current background process to finish.
ja: の場合、現在のバックグラウンド・プロセスが終了するまで待つ必要がある。
